Ľubka

Ľubka_METODIK

Metodička

Odkiaľ pochádzam: Krompachy, Slovakia

Čo som študovala: Despite the fact that I studied biology and environmental science in Slovakia I followed it by my English studies in Great Britain as it has always been my hobby. I spent 7 years in England and tried to master my English skills at various colleges and received BEC, FCE, CAE, CPE Cambridge certificates and enjoyed it thoroughly not to mention the life among natives. When I came back I could not find a better way to make my living than to share the knowledge of English I gained there.

História v Empire: It has been 10 years since I dedicated my life to Empire. My current position is a methodologist, a teamleader. As a master teacher I have had an opportunity to teach any possible courses: business, grammar, medical English, applying for a job, word skills, soft skills, English at work, tailor-made, Cambridge ESOL preparations (FCE, CAE, IELTS)..... Apart from teaching and creating the methodology I lead the teams.

Niečo o mne: I am enthusiastic and super motivated person. I always look at the bright side of life and believe in magic as I want to find one :)