Andrej

LEKTOR

AJ

Odkiaľ pochádzam: Košice, Slovakia

Čo som študoval: I've done my History undergraduate course at the University of East Anglia in Norwich, England. I am currently working on my postgraduade degree at Pavol Jozef Šafárik University in Košice.

Pracovné skúsenosti: This would be quite a story to tell. To name some highlights, I worked as a tour guide in Slovakia, as a member of learning team in a castle museum in England and as a kindergarden English teacher back in Slovakia again. I somehow always end up explaining things to people and I've got quite good at it over the past few years, no matter the language, the setting, or the recepient.

História v Empire: I've joined the team in February 2019 and I am so far really enjoying the atmosphere created by both the colleagues and the students.

Niečo o mne: I am trying to be good at so many things I would need at least four lifetimes for it to actually pay off. Still, I mostly focus on music, literature, history and teaching, the last two of which are hopefully going to become my career soon.