Ako sa pripraviť na pohovor v angličtine


Dostali ste pozvánku na pracovný pohovor na vysnívanú pozíciu, ale od samej radosti ste takmer nezbadali, že sa všetko uskutoční v angličtine? Netreba prepadnúť panike, pretože...
 

 

Pracovné pohovory môžu byť veľmi stresujúce a pre mnohých ľudí to znamená, že nepodajú taký výkon, aký by chceli oni alebo ich potenciálni zamestnávatelia. A pritom hovoríme po slovensky už od malička. Takže čo potom, keď máme robiť pohovor v angličtine? Ako sa pripraviť na otázky na pohovore?

The job interview je pre každú pozíciu iné a presne stanovené, ale v každom prípade majú všetky pohovory niekoľko otázok spoločných. Pozrime sa na niekoľko z nich a povedzme si, akú odpoveď od nás môže personalista očakávať a čo by sme naopak povedať nemali.

 

1. Tell me a little about yourself

Alebo: Povedzte mi niečo o sebe. Pri tejto otázke nikto nechce počuť, že máte psa a že ste si v šiestich rokoch zlomili ruku. V tejto chvíli je len na vás, ako ukázať potenciálnemu zamestnávateľovi, aké skúsenosti máte v danom odbore. Začneme teda štúdiom a pokračujeme pracovnými skúsenosťami.

Odpoveď môžeme napríklad formulovať takto: (hlásime sa na pozíciu vo farmaceutickej spoločnosti)

Biology (chemistry) was my passion already in high school, so I decided to go and study it at the Charles university in Prague. For Masters, I changed my major to Biomedicine and graduated with honours. After my studies I got accepted to Zentiva where I worked as a researcher for 10 years. My job requirements were (add your own).

 

2. What are your strengths and weaknesses?

Túto otázku si treba vyložiť čo najpozitívnejšie, a hoci je zameraná na vaše slabé stránky, aj tie sa dajú preformulovať ako pozitívne. Viete, že máte napríklad problém s organizovaním svojho času – alebo time manažmentom? Ukážte, ako s týmto problémom pracujete alebo ako ho riešite.

Takže to môže vyzerať asi takto: "I have problems with time management, however, I created a system, where every morning I set up a schedule for that particular day with a time frame of each activity. This way I don‘t lose track of time during my working day."

A vaše silné stránky? Are you punctual? Team player? Goal oriented? Predveďte sa v najlepšom svetle a nikdy nezabudnite uviesť k danej charakteristike príklad, ktorý ukáže potenciálnemu zamestnávateľovi, že len tak nehádžete slová do ringu, ale túto vlastnosť ste skutočne využili vo svojom pracovnom živote.

 

3. Where do you see yourself in five years from now?

...Určite v spoločnosti, do ktorej sa hlásite, však? A keby aj nie, tak počas celého vášho pohovoru áno. Popremýšľajte o tom, akým prínosom budete pre firmu a aký prínos bude mať táto firma pre vás. A spolu budete rásť a rozvíjať sa.

Podobnú odpoveď môžete použiť aj v otázke: Why should we hire you?

My long-term goals involve growing with a company where I can continue to learn, take on additional responsibilities, and contribute as much of value as I can.

I see myself as a top performing employee in a well-established organization, like this one. I plan to improve my skills and maybe move on to the management.

 

4. How do you handle stress and pressure?

Pri tejto otázke určite použite príklady, ako ste už raz či dvakrát zvládli stres alebo ako ste naň reagovali.

I actually work better under pressure and I’ve found that I enjoy working in a challenging environment. Alebo: I always try to go to the gym after every working day. It is a great stress reducer.

 

5. Why did you leave your last job?

No toto. Mali ste nezhodu s nadriadeným? Chcete novú výzvu? Radi by ste sa rozvíjali v inej sfére? Tak to povedzte. V pozitívnosti je sila, takže tu je dôležitá jediná vec: nikdy sa nepokúšajte ohovárať svojho bývalého nadriadeného, určite si tým nepolepšíte.

I have decided that my current job does not lie in the career path I want to make and my employer has no opportunities in the one that does. I was laid-off from my last job when my department was eliminated due to corporate reconstructing.

Pracovné pohovory môžete vždy zvládnuť na jednotku, ak si nájdete čas a poriadne sa na ne pripravíte. Zistite si o tejto spoločnosti všetko od vedenia cez obchodnú stratégiu až po to, akú kávu tam podávajú. Čo sa mňa týka, ak nie je poriadna coffee machine, tak sa vyhýbam oblúkom! :D

A ak potrebujete pomoc s prípravou na pohovor v angličtine, pomoc napísať motivačný list po anglicky alebo nemecky - v Empire ponúkame individuálne kurzy, kde niektorý z našich skúsených lektorov strávi s vami toľko času, koľko bude treba na to, aby vaša šanca na vysnívané pracovné miesto bola čo najvyššia.