Ako sa efektívne učiť anglicky?


Učenie angličtiny sa môže mnohým zdať ako skutočná výzva. Dôležitú úlohu zohráva spôsob, akým sa jazyk snažíš naučiť. Hoci na každého funguje niečo iné, existujú univerzálne metódy, ktoré angličtinu „dostanú do hlavy“ každému. Ktoré to sú? Čítaj ďalej.
 

 

Ponor sa do štúdia

Áno, hádaš správne. Učiť sa budeš musieť, bez toho to nepôjde. No dá sa to aj inak. Stačí sa čo najviac obklopiť angličtinou. Pozeraj filmy, počúvaj hudbu, podcasty, čítaj knihy v origináli a cvič hovorenie s tzv. „native speakermi“, čiže ľuďmi, ktorí sa v krajine narodili alebo ovládajú jazyk tak dobre ako rodení hovoriaci. To môžu byť napríklad aj certifikovaní lektori cudzieho jazyka. Pomôže ti to zvyknúť si na zvuky, prízvuk a rytmiku jazyka.

 

Nastav si reálne ciele

Rozdeľ si svoju študijnú cestu na menšie, dosiahnuteľné ciele. Na základe nich vieš potom lepšie „odmerať“ svoj pokrok. Ako môže napríklad vyzerať tvoj cieľ? 

  • naučiť sa určitý počet nových slov každý týždeň,
  • viesť a udržať základný krátky rozhovor s „native speakerom“,
  • venovať aspoň pol hodinu denne štúdiu angličtiny, 
  • nahlas hovoriť aspoň 3 krát týždenne a pod.

Vyber si ten svoj a začni ešte dnes. Keď budeš mať konkrétne ciele, budeš omnoho viac motivovaný/á a hlavne, budeš počuť pokrok.

 

Takáto metóda sa volá SMART a dá sa využiť nielen pri učení cudzieho jazyka, ale aj v biznise či súkromnom živote. Naše ciele by mali byť SMART, teda:

 

  • špecifické (Specific),
  • merateľné (Measurable),
  • ambiciózne (Ambitious),
  • realistické (Realistic) a
  • časovo ohraničené (Time-bound).

Veľakrát môže pomôcť aj zaznamenávanie plnenia úloh. Napíš si ciele na papier a po splnení si ich odškrtni. Svoju snahu tak ešte viac zreálniš, resp. vizualizuješ svoje napredovanie. 

 

Pravidelne cvič

Pravidelnosť je kľúčom pri učení jazyka. Alebo ako by povedali v Amerike či Anglicku: Practice makes perfect. Venuj tomu, čo to dá. Nech už je to každý deň alebo „len“ týždeň. Či už stíhaš 15 minút alebo hodinu, je to len na tebe. Nastav si to tak, aby učenie bolo systematické. Pomáha to zopakovať si a upevniť naučené a rozvíjať jazykové zručnosti. Nájdi si formu, ktorá ťa bude baviť, aby si ju nemusel nazývať učenie. Povedzme jedna epizóda obľúbeného seriálu na Netflixe alebo jeden diel podcastu v angličtine. 

 

Využi technológie či umelú inteligenciu

Využi aplikácie, online kurzy a ďalšie zdroje, ktoré tvoj učebný proces naplnia interaktivitou - ide o to, aby ťa štúdium čo najviac bavilo. Vďaka týmto nástrojom budeš mať prístup ku kope cvičení, kvízov, budeš mať možnosť cvičiť hovorenie alebo písanie. To všetko je ideálne pre jazykovú plynulosť.

 

Určite poznáš umelú inteligenciu ChatGPT, ktorá je tiež skvelá na učenie angličtiny. Stačí zadať konverzačnú tému a interaktívne sa dozvieš veľa nového. Skús zadať napríklad 10 anglických slovíčok, ktoré potrebujem v kuchyni. Alebo vypíš mi anglické frázy so slovesom get. Prípadne s ním vieš viesť plnohodnotnú debatu v angličtine. 

chatgpt blog
 

Ak si chceš v angličtine aj pokecať, výborne poslúži umelá inteligencia Siri, Amazon Alexa či Google Assistant. Ak máš napríklad nevýraznú či zlú výslovnosť, umelá inteligencia ti nerozumie a núti ťa sa opraviť. Je to skvelý spôsob ako sa zabaviť, a zároveň niečo nové naučiť. 

 

Komunikuj s „native speakermi“

Hľadaj príležitosti, ako si precvičiť hovorenie s rodenými hovoriacimi alebo certifikovanými lektormi cudzieho jazyka. Môže to byť prostredníctvom programov na výmenu jazykov, pridania sa do konverzačných klubov alebo jazykových kurzov v jazykovke. Rozprávaním s rodenými hovoriacimi alebo certifikovanými lektormi si zlepšíš výslovnosť, porozumenie a celkovú jazykovú plynulosť.


Tak ideš do toho s nami? Vyskúšaj si to na našej ukážkovej hodine a zisti, či to klikne.