7 tipov na zlepšenie konverzácie v angličtine


Veľakrát sme už počuli vetu „rozumiem všetkému, ale rozprávať neviem/nechcem/mám strach.“ Možno je to aj tvoj prípad a chceš to zmeniť. Tak čítaj ďalej a nechaj sa inšpirovať jednoduchými metódami, ktoré tvoju „bariéru nehovorenia“ určite prelomia.
 

 

1. Nech sa ústa hýbu

Začnime tým najpodstatnejším. Jednoducho ZAČNI HOVORIŤ. Nájdi si spôsob, ktorý ti vyhovuje.

Rozprávaj sa po anglicky sám so sebou, napríklad v imaginárnej výmene názorov s niekým blízkym. To zaručí, že sa nebudeš hanbiť, pretože pri rozhovore budeš sám.

Skvelým tipom je tiež hovorenie štýlom vlogu. Stačí si zapnúť video na mobile a začať hovoriť. Nemusí ísť o dlhý monológ, zo začiatku stačí pár sekúnd. Ide o to, nebáť sa rozprávať.

Veď kto sa bude pozerať? Len ty. 🙂

 

2. Čítaj alebo spievaj nahlas

Ďalší veľmi jednoduchý spôsob je pri čítaní či počúvaní hudby zapojiť aj svoj hlas. Knihu v angličtine čítaj nahlas vždy, keď je na to priestor. Takisto ti veľmi dobre môžu poslúžiť anglické texty piesní.

Spievaj si nahlas a snaž sa zároveň vnímať výslovnosť speváka, ktorého počúvaš. Vieš tak spojiť dva základné vnemy, ktoré vycibria tvoju angličtinu.

 

3. Používaj jednoduché vety

Hovorenie si čo najviac zjednodušuj. Nesnaž sa hľadať gramatické odôvodnenie toho, čo chceš povedať. Zameraj sa skôr na to, aby si vetu povedal čo najjednoduchšie. Veď to robíš aj v slovenčine.

Povieš, "Stala sa nehoda. Tak meškám. Mrzí ma to."⁣ a nie " Ospravedlňujem sa za svoje meškanie zapríčinené súčasnou dopravnou situáciou."😉

 

4. Neboj sa robiť chyby

Zamysli sa, je lepšie povedať niečo nie úplne gramaticky správne, alebo mlčať? Malú chybičku ti každý odpustí a keď už raz začneš rozprávať, tréningom sa budeš zlepšovať. Keď budeš mlčať, nie je čo vylepšiť. 

 

4. Nájdi si komunikačného partnera

V dobe nekonečných internetových možností to určite nebude problém. Oslov priateľov či nepoznajú niekoho, s kým by si si vedel spočiatku písať, neskôr možno aj volať.

Nemusí to byť človek, ktorý v anglicky hovoriacej krajine vyrastal. Môže to byť aj kamarát, ktorý chce rovnako ako ty posunúť svoju anglickú konverzáciu.

Treba však zdôrazniť,  že ideálny konverzačný partner je ten, ktorý písanú a hovorenú angličtinu ovláda. Vieš sa pri ňom viac naučiť. 

 

5. Neprestaň hovoriť

Stále mysli na pravidelnosť. Pri učení jazyka je nesmierne dôležitá.

Ak nestíhaš každý deň, vyčleň si aspoň dva dni v týždni, kedy si aspoň na pol hodku pokecáš.

Pre seba alebo s niekým. 

 

6. Využi jazykolamy

Nič tak nezdokonalí tvoju výslovnosť ako poriadny jazykolam. Angličtina ich ponúka kopec. Dá sa vybrať z krátkych či dlhých a zaručujeme ti s nimi veľa zábavy. Rovnako popracuješ na rýchlosti, rytme a správnej výslosvnosti jazyka.

Lákavá kombinácia, čo povieš?

Vyskúšaj si to hneď, tu je pár príkladov: 

 • Eleven benevolent elephants.
 • She sees cheese.
 • Six sticky skeletons.
 • Truly rural.
 • Each Easter Eddie eats eighty Easter eggs.
 • Which witch is which?
 • Cooks cook cupcakes quickly.
 • A snake sneaks to seek a snack.
 • Which wrist watches are Swiss wrist watches?
 • An ape hates grape cakes.
 • I saw a kitten eating chicken in the kitchen.
 • Nine nice night nurses nursing nicely.