3 jednoduché tipy, ako si zlepšiť angličtinu


Každý pravdepodobne vie, že pri štúdiu jazykov treba byť čo najviac v kontakte so študovaným jazykom... Ako to môžete dosiahnuť okrem pravidelných hodín v Empire a poctivého písania domácich úloh? ;) Napísali sme pre vás niekoľko tipov, ako si môžete angličtinu bezbolestne a zábavne precvičovať vo voľnom čase – každá chvíľka sa počíta a určite si tých päť minút denne nájdete!
 

 

Tip 1: Quizlet

Jednou z našich najobľúbenejších stránok na precvičovanie slovnej zásoby / fráz / gramatiky je Quizlet.
Zadarmo sa tu zaregistrujete a po každej hodine si sem môžete uložiť všetko, čo ste sa naučili. Tým sa to však zďaleka nekončí. Quizlet vám ponúka veľa možností, ako si správne utužiť nové vedomosti – dvojjazyčné kartičky, testy alebo napínavé hry Scatter a Gravity, kde môžete navzájom súperiť so svojimi spolužiakmi. Quizlet je zadarmo na stiahnutie ako aplikácia a precvičovaním slovíčok si môžete spríjemniť napríklad cestovanie v MHD na lekciu v Empire. Učenie angličtiny, nemčiny, spanielčiny, francúžštiny bude zábavou 😉. 

 

Tip 2: Videá

Videá sú skvelý doplnok nielen k samotnej výučbe, ale aj k vášmu domácemu štúdiu. Na internete je veľa materiálu, odporúčame vám dva vynikajúce zdroje.

Prvým z nich sú naše „vlastné“ videá, v ktorých žiaria vaši obľúbení lektori z Empire. Máte pochybnosti, kde všade môžete vopchať sloveso „to do“ – naša Bára vám za minútu predvedie, ako ho môžete použiť v piatich rôznych frázach. Pri pomyslení na „present perfect“ vám od strachu naskočí husia koža? Naša senior metodička Eva vám názorne predvedie jeho použitie s „just“ a dokonca pri tom spadne aj okno. A to nie je všetko, máme aj ďalšie videá na tému „passive“, „participles“, „homografické výrazy“ alebo „must verzus mustn´t“.

 

 

Druhým zdrojom je kanál BBC Anglophenia, ktorý ocenia najmä študenti, ktorí sa zaujímajú o kultúru a reálie anglofónnych krajín. Viete, čo znamená byť „up the duff“ alebo ako znie prízvuk profesorky MacGonagalovej? To všetko a oveľa viac vám prezradia native speakers, ktorí sa charizmou (takmer) vyrovnajú našim lektorom Empire. Nižšie je napríklad odporúčané video o anglických idiómoch:

 

 

Tip 3: Aplikácia na výslovnosť

Ste fascinovaní anglickou výslovnosťou alebo máte pocit, že sa ju nikdy nenaučíte? Či už ste našli záľubu vo fonetickom prepise, alebo nie, správna výslovnosť je na zvládnutie angličtiny nevyhnutná. Aj tu máme pre vás pomocníkov – existuje množstvo aplikácií, ktoré vám umožňujú počúvať všetky tie „th“ a dokonca si vybrať medzi americkou a britskou výslovnosťou. Určite vás už potom fonetická transkripcia nevydesí.

www.macmillaneducationapps.com

(Schwa sa vo fonetickom prepise označuje ako ə a ide o hlásku, ktorú vyslovujete vždy, keď použijete neurčitý člen. Na schwa nikdy nie je prízvuk, takže nikdy nie je stressed.:))

Veríme, že s našimi tipmi vám nebude robiť problém naučiť sa rýchlo anglicky a rozprávať plynule anglicky, alebo v inom jazyku 👅.